14:34
Работно време: 09:00 - 17:00 часа
 21.11.2024 г.
Новини

ТОПЪЛ ОБЯД В ОБЩИНА ХАЙРЕДИН

  01.02.2023 11:36  

ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г.

ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС

ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“

Топъл обяд в община  Хайредин

Договор № BG05SFPR003-1.001-0235-C03

Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.

 

Кратко описание на проекта:

Продължителност: 32 месеца

Период на изпълнение:01.02.2023 г. – 30.09.2025 г.

Размер на БФП: 519 767,04 лева

Капацитет: 200 души

 

Основни цели на проекта:

1. Справяне с проблема на материалните лишения чрез подпомагане с храни и основна материална помощ. Стратегическата цел на програмата е да добави принос към цялостната национална политика за смекчаване и намаляване на бедността и за преодоляване на социалното изключване. Тази цел ще се постигне чрез осигуряване на подкрепа за преодоляване на основните идентифицирани лишения от храна и основни материали за осигуряване на нормални условия за живот на хора, които живеят в крайна бедност, изпитват тежки материални лишения и живеят в социална изолация.

2. Чрез подпомагането с топъл обяд се целим да се осигурим здравословна, разнообразна и питателна храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава.

3. Предоставяне на подходящи информационни материали, брошури, които да информират потребителите по важни за тях въпроси, свързани с предоставяне на социални услуги, здравна информация и др.

Допустими целеви групи:

Лицата, които ще могат да се възползват от дейностите по проекта са разпределени в следните целеви групи са:

1. Лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;

2. Лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от допълнителна подкрепа;

3. Лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;

4. Лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;

5. Скитащи и бездомни лица; 6. Лица от уязвими групи - граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанци

След извършване на проверка дали лицата отговарят на критериите за включване в проекта, ще бъдат обхванати 200 потребители, представители на целевите групи.

Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:

Реализирането на заложените дейности ще се осъществи съвместно с Общинско предприятие „Кухня-майка с кетъринг – ДСП“, с. Михайлово, където ще бъде приготвяна храната - супа, основно ястие, десерт и хляб. Дейностите ще стартират от 01.02.2023 г. до 30.09.2025 г. Потребителите на услугата ще получат заявената храна в календарни дни от седмицата, като за целия период възлизат на 667 броя.

При приготвянето на храната участва най-малко едно лице с образование или квалификация в областта на хранителните технологии. При съставяне на седмичните менюта за месеца участва най-малко едно лице с образование или квалификация в областта на хранителните технологии. Видовете ястия, включени в седмичните менюта, които ще предоставя на най- нуждаещите се лица, ще бъдат съгласувани с технолог който е отговорен за осигуряването на здравословна, качествена и разнообразна храна, чрез използването на безопасни работни практики в условията на пандемия, спазването на хигиена на храненето и всички разпоредби на ЗЗ, ЗХ и поднормативната уредба по прилагането им, както и на приложимото европейско законодателство в областта на храненето. Седмичните менюта трябва да включват разнообразни видове ястия, осигуряващи балансирано хранене, да съдържат информация за алергените.

Доставката се извършва всеки работен ден до всяко място за раздаване. Места за раздаване на храна ще има във всички населени места на територията на община Хайредин. Ще бъде създадена организация за раздаване на храната на потребителите при спазване на всички санитарно-хигиенни изисквания и предписания на националните компетентни органи. На трудно подвижните лица храната , ще бъде доставяна до дома. Храната се приготвя ежедневно в деня на доставка.

Предоставяне на съпътстващи мерки

Съпътстващите мерки предоставяни на потребителите по проекта се изразяват в консултиране и съдействие за възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на община Хайредин, включително и финансирани по ОП РЧР 2021-2027, ползването на административни общински услуги, осигуряване на временен подслон на бездомните лица и за подпомагане на достъпа до здравни и образователни услуги. Разработена е информационна карта, която  се попълва от потребителите на услугата, като с нея се информираме за нуждите им от съпътстващи услуги, тя се попълва и от всеки нов потребител. При осъществените срещи и предоставените съпътстващи услуги  се изготвя протокол, като от него ще ни се предоставя информация за броя и посоката на работа с потребителите.