13:19
Работно време: 09:00 - 17:00 часа
 24.11.2024 г.
Новини

Проект на НАРЕДБА за пожарната безопасност и защита на населението в Община Хайредин.

  10.05.2013 01:41  

 Hairedin-CMYKОБЩИНА    ХАЙРЕДИН

3357 с.Хайредин, обл.Враца, ул. „Георги Димитров” № 135

тел./факс 09 166 / 22 – 09    e-mail: hayredin_ob@mail.bg  , www.hayredin.com

 

 

                               НАРЕДБА

за пожарната безопасност и защита на населението в Община Хайредин.

 

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. С тази наредба се уреждат отношения, права и задължения на държавните органи, фирми, дружества, учреждения, обществени организации и граждани с цел осигуряване на пожарна безопасност и защита на населението на територията на Общината.

Чл.2. Гражданите са длъжни да не създават условия за възникване и разпространение на пожари и да участват в предотвратяването им.

Чл.3. Разпорежданията на специализираните контролни органи за “Държавен противопожарен контрол, планиране и превантивна дейност” /ДПК,П и ПД/ при Районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението” /РСПБЗН/-Козлодуй, издадени в границите на тяхната компетентност са задължителни за длъжностните лица и гражданите.

Чл.4. Решенията и указанията на Общинския съвет, Кмета на Общината, Кметовете на населени места и Кметските наместници, издадени в границите на тяхната компетентност са задължителни за всички фирми, дружества, учреждения, обществени организации и граждани, живеещи или временно пребиваващи на територията на общината.

Чл.5. Изискванията за пожарна безопасност, предвидени в тази Наредба, са задължителни за всички юридически и физически лица.

 

Глава втора

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ

Чл.6. (1)Територията на обектите и общинските територии системно се почистват от суха тревна растителност и други горими отпадъци.

(2) Горимите производствени отпадъци ежедневно се събират на пожаробезопасни места и периодично се изнасят извън района на обекта, като се съхраняват на предвидените за това места.

Чл.7. (1) Пожарните хидранти, водоеми, противопожарни депа и байпасните връзки на водомера се обозначават, съгласно Наредба № РД-07/8 от 20.12.2008г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.

(2) За поддържането /включително зазимяването/, възстановяването и изграждането на ПХ /пожарни хидранти/ на водопроводната мрежа носят отговорност:

1. за територията на обектите - ръководителя на съответния обект

2. за уличната водопроводна мрежа на територията на община Хайредин - Ръководител на „ВиК” ООД гр. Враца, район Хайредин.

Чл.8. Кметовете на населени места, ръководителите и собствениците на държавни, общински и частни фирми и служби на територията на община Хайредин са длъжни да оказват помощ с техника и хора при поискване от РС “ПБЗН” Козлодуй за гасене на пожари и ликвидиране на стихийни бедствия и производствени аварии.

Чл.9. Организаторите на театрални, циркови, вариететни и други постановки, карнавали, увеселителни и други прояви, при които се използват пиротехнически средства, източници за огън, леснозапалими течности или други пожароопасни материали или действия, да получат разрешение от РС “ПБЗН”.

Чл.10. Забранява се:

1.      Почистване на сухи тревни площи и растителност чрез опожаряването им;

2.      Изгарянето на отпадъци, чрез паленето на огън в непригодени за целта места;

3.      Опушване на кошери за пчели без да е почистена около тях сухата тревна растителност;

4.      Паленето на отпадъци в кофите и контейнерите за смет;

5.      Паленето на огън при вятър;

6.      Използването на горими течности, гуми или други синтетични течности и материали за разпалване на огън;

7.      Оставянето на открит огън без надзор.

Чл.11. Паленето на открит огън да става на места, които са специално пригодени за целта във вид на “фурни” /постройки навесен тип/ или на открито, като в този случай да се спазват следните минимални разстояния от:

1. Жилищни сгради, летни кухни и навеси към тях, най-малко пет метра.

2. Закрити и открити складове за груб фураж, най-малко осем метра.

3. Оградите на съседите, най-малко три метра.

Чл.12. Изхвърлянето на пепелта и сгурията от печките на твърдо гориво и при други паления на огън да става на пригодени за целта пожаробезопасни места – негорими сандъци или кофи в близост, до които няма горими предмети.

Чл.13. Собствениците и ползвателите на сгради и помещения са длъжни да ги оборудват с необходимите и изправни пожаротехнически средства, съгласно приложение №2 към чл. 3, ал. 2 на Наредба №Iз-1971/29.10.2009г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, като се обозначи местоположението им, съгласно Наредба № РД-07/8 от 20.12.2008г.

Чл.14. Ползвателите на сгради и помещения са длъжни по време, когато в сградата пребивават хора, да не заключват евакуационните изходи.

Чл.15. Собствениците и ползвателите са длъжни да осигуряват техническото състояние на електрическите мрежи и оборудване в състояние, което да гарантира тяхната пожаробезопасна експлоатация.

 

Глава трета

ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО

Раздел I

По време на жътвената кампания.

Чл.16. Кметовете и кметските наместници по населени места да организират и провеждат мероприятия за:

1. Навременно разгласяване и разясняване относно спазване на изискванията и противопожарните правила на Наредба № Iз-1053 от 19.04.2011г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи;

2. Организирането на доброволните формирования /където са създадени/ и своевременното им извозване до мястото на пожари в житни масиви и оборудването им с подръчни противопожарни уреди;

3. Денонощно дежурство на телефонен пост в кметството по време на кампанията.

4. Осигуряване на подстъпи и пътища до изкуствени и естествени водоизточници за противопожарни нужди.

Чл.17. (1) Забранява се на гражданите, туристите, пастирите, пчеларите, ловците и други физически лица, които преминават или извършват определени дейности покрай посевите и фуражните площадки да:

1. Използват открит огън или пушат на разстояние по-малко от 100 метра от посевите, от настъпване на восъчна зрялост до окончателно прибиране на реколтата и 50 м от складиран фураж;

2. Използват сигнални ракети и огнестрелно оръжие в района на неожънати масиви и фуражните площадки.

(2) Гражданите са длъжни:

1. Да не паркират моторни превозни средства и установяват лагери до посевите след настъпване на восъчна зрялост.

2. Да спазват указанията, предупредителните знаци и табели.

3. Да предприемат незабавни мерки за съобщаване при пожар и запалвания.

4. Да се включат в погасяването на пожара при необходимост.

(3) Всички участници в жътвената кампания при възникване на евентуален пожар са длъжни да изпълняват стриктно разпорежданията на ръководителя на оперативните действия от РС “ПБЗН”-Козлодуй при пристигането му на местопроизшествието.

Чл.18. Стриктно да се спазват изискванията на “Наредба № Iз-1053 от 19.04.2011г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи” от ръководителите на земеделските кооперации, сдружения, фирми, частни стопани, наематели, арендатори и ползватели на земеделски земи имащи отношение по прибиране и съхраняване на реколтата.

 

Раздел II

Есенн-зимен сезон

Чл.19. (1) В обектите на територията на Общината, преди началото на отоплителния сезон, ежегодно се изготвя заповед за пожаробезопасно използване на отоплителни, електронагревателни и други електрически уреди от ръководителите им.

(2) Копие от заповедта по ал. 1 се изпраща в РС “ПБЗН”-Козлодуй не по късно от 1-ви октомври.

(3) В заповедта по ал. 1 се индивидуализират:

1.      Обекта;

2.      Помещенията му;

3.      Вид отоплителен уред за всяко помещение;

4.      Име, фамилия на отговорника на уреда;

5.      Подпис на отговорника.

(4) На отговорниците на отоплителни уреди се извършва обучение и инструктаж, съгласно Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009г. за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

(5) Към заповедта по ал. 1 се прилага и протокол за проверка и ремонт на отоплителни уреди от компетентно лице с изискуема квалификация.

Чл.20. Собствениците и ползвателите на сгради и помещения са длъжни преди началото на отоплителния сезон да почистят от сажди и отлагания комините и димоотводните тръби.

Чл.21. При използването на печки на твърдо гориво за отопление да се спазят следните изисквания:

1. Същите да се монтират на негорима подложка /при горим под/.

2. Да са на разстояния не по-малки от 0,8м от горими материали и конструкции.

3. Димо-отводните тръби да са с еднакви диаметри, плътно заустени, добре укрепени и монтирани на разстояние не по-малко от 0,8м от горими предмети.

 

Глава четвърта

АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 Чл.22. Нарушителите на тази Наредба носят административно-наказателна отговорност по чл.22 ал.4 от ЗМСМА, и се наказват с глоба от 50 до 500 лв.

Чл.23. (1) Актовете за установяване на административните нарушения се съставят от специализираните контролни органи  от Районна служба “Пожарна безопасност и спасяване на населението” Козлодуй.

(2) Наказателните постановления се издават от кмета на община Хайредин или от упълномощено от него лице от Общинската администрация.

Чл.24. По прилагането на тази Наредба, кметът на община Хайредин издава заповеди.

Чл.25. Установяването на нарушенията, съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Допълнителни разпоредби.

&1. По смисъла на тази наредба “обект” са всички имоти, които подлежат на контрол в съответствие с действащите правила и изисквания на пожарната безопасност и защита на населението и Закона за министерството на вътрешните работи на Република България.

 

Преходни и заключителни разпоредби.

&2. Наредбата се издава на основание чл.22 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.

&3. За неуредени в тази Наредба въпроси се прилагат изискванията на съответните нормативни актове по пожарна беопасност.

&4. Контрола по тази Наредба се възлага на кмета на община Хайредин, кметовете по населени места, кметските наместници и специализираните контролни органи от Районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението” Козлодуй.

&5. Указания по прилагане на тази наредба дава Началникът на  РС “ПБЗН” – Козлодуй.

&6. Настоящата наредба да се доведе до знанието на всички кметове, кметски наместници и Началника на РС “ПБЗН” – Козлодуй, да се публикува в сайта на община Хайредин и постави на предвидените за това места в съответните кметства.

&7. Тази Наредба отменя ..........

&8. Наредбата е приета с Решение № ... по Протокол № .... от ........ 2013г. на заседание на Общински съвет Хайредин и влиза в сила в 14 /четиринадесет/ дневен срок от приемането и.